PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=994}
7,6 207 974
oceny
7,6 10 1 207974
8,1 34
oceny krytyków
Obcy decydujące starcie
powrót do forum filmu Obcy - decydujące starcie

żeby zachować chronologię? Ktoś może mi podać takową?

ubergirl

1.Obcy - 8. pasażer "Nostromo"
2.Obcy - decydujące starcie
3.Obcy 3
4.Obcy: Przebudzenie

Każda część jest powiązana z poprzednią (i może być, że jeszcze wcześniejszą).
Osobiście polecam oglądać samemu, późnym wieczorem.

ocenił(a) film na 7
gabris7

Błąd! Pierwszy jest Prometeusz.

ocenił(a) film na 10
Witek_13

a nie Alien vs Predator? :P

ocenił(a) film na 7
maniekr7

I to się kupy nie trzyma, bo niby w Prometeuszu obcy wyewoluowali swojej formy...

ocenił(a) film na 7
gabris7

Cześć,
Oto (chyba) wszystkie filmy z tego uniwersum, które zebrałem w kolejności chronologicznej na stan kwiecień 2024. Mam nadzieję, że niczego nie pominąłem. Szukanie tego po forach, imdb, filmwebach, wiki etc. zajęło trochę czasu. Myślę, że pozwoli Wam wycisnąć z tego uniwersum znacznie więcej :)

Są tu zarówno te z Predatorem, jak i typowym Alienem, pełnometrażowe, jak i krótkie dodatki, te mniej ważne oznaczyłem jako jako (a), (b), (c) i (d) na początku. Ogólnie nie jest to obowiązek oglądać akurat w tej kolejności, choć warto. Zwłaszcza ostatnie filmy od nr 19. Predatory są bardziej luźne fabularnie.

Dodatkowe krótkie filmiki są angielsku, do prawie wszystkich znalazłem napisy osobno (w tym po polsku) na stronie opensubtitles, gdzie brakowało dodałem. Nie będę dawał linków i radzę po prostu googlować (i uważać na ew. oszustwa).

Dodatkowe oznaczenia:
(a) - są to "Łowcy Androidów", które nie mają żadnych powiązań/nawiązań do Alienów i Predatorów, ale Ridley Scott powiedział, że to te same uniwersum. Dziwne, że tytuł drugiego filmu w ogóle nie przetłumaczono w ogóle na j. polski. Lekki spoiler: jedyna część wspólna to chyba same androidy, choć ich budowa w Alienach i łowcach androidów się różni.

(b) - kilka bardzo luźnych (i niektóre trochę nudnych) filmików, trwających od 3 do 10 minut, poza "Alien: Covenant - Phobos" wszystkie są na Youtube, do tego ostatniego są tylko jakieś trailery trwające po 3-4 minuty. Googlując znajdziecie link do Vimeo, którego czas wynosi 9:08.

Filmik "Alien Covenant Advent on Vimeo 2022 06 14 07 58" pod tą nazwą jest na YouTube, wbrew temu co mówi nazwa. Na Vimeo zresztą też jest, ale w o wiele gorszej jakości.

(c) - niepełna nazwa dla unikania małego spoilera, ale wystarczająca do znalezienia na YouTube, krótka wycięta scena.

(d) - dodatkowe filmiki, które nie mają konkretnego chronologicznego przedziału czasowego i zawierają krótkie historyjki, niemniej myślę że warto je obejrzeć dopiero np. po 19 jak bardziej wejdziemy w te uniwersum i ew. parę rzeczy się wyjaśni. Alien: Containment ma małą scenę po napisach.

UWAGA ogólna: poniższe 4 filmy mają wersje rozszerzone/reżyserskie Są dostępne na cda. Są ponoć jeszcze jakieś "special edition" do niektórych, ale nie udało mi się ich nigdzie znaleźć.
5. Obcy kontra Predator 2 - trwa ok. 1h 41 min., parę nowych i zmienionych scen
22. Obcy decydujące starcie - trwa ok. 2h 34 min., parę nowych i zmienionych scen
21. Obcy 8. pasażer ''Nostromo'' - trwa ok. 1h 56 min, ale wersja ta jest... trochę krótsza, okrojona i poza jedną większą, ma parę mało istotnych zmian. Na internecie jest łatwo dostępna zazwyczaj tylko reżyserska, więc można np. doczytać zmiany i powody tych zmian po obejrzeniu wpisując w Gooogle "Nostromo wersja reżyserska zmiany". Powinno nas odesłać do fandom-wikipedii tego uniwersum.
29. Obcy 3 - trwa ok. 2h 24 mim, sporo nowych i zmienionych scen, jest dłuższy o ok. 30 min. względem oryginału, niestety chyba bez lektora dla tych dodatkowych scen, zostają ew. napisy. Parę rzeczy jest inaczej zrobionych, np. w wersji krótszej w 7:00, 23:15-25:30 oraz prawie-zakończenie w 1:47:10, raczej w ramach ciekawostki, bo wersja dłuższa jest pierwotną wizją Ridley'a Scotta.
30. Obcy przebudzenie - trwa ok. 1h 56 min., dłuższa o ok. 7 minut względem oryginału, również te kilka scen bez lektora, dodano kilka scen, wydłużono niektóre dialogi. Mało usunięto, czy zmieniono, np. kosmetycznie zakończenie.

Filmy:
1. Predator: Prey (Prey) - 2022
2. Predator (Predator) - 1987
3. Predator 2 (1990)
4. AVP: Obcy kontra Predator (AVP: Alien vs. Predator - 2004
5. Obcy kontra Predator 2 (AVPR: Aliens vs Predator - Requiem) - 2007
6. Predators (Predators ) - 2010
7. Predator (The Predator) - 2018
8. (a) Łowca Androidów (Blade Runner) - 1982
9. (b) Peter Weyland at TED 2023 - I will change the world (Full Length TEDTalk) HD - 2012
10. (a) Blade Runner 2049 (Blade Runner 2049) - 2017
11. (b) Happy Birthday David (Prometheus Viral) - 2012
12. (b) The Peter Weyland Files: Quiet Eye, Elizabeth - 2012
13. (b) Prometheus Transmission - 2012
14. Prometeusz (Prometheus) - 2012
15. (b) Alien: Covenant | Prologue: The Crossing - 2017
16. (b) Alien: Covenant | Meet Walter - 2017
17. (b) Alien: Covenant - Phobos - 2017
18. (b) Alien: Covenant | Prologue: Last Supper - 2017
19. Obcy: Przymierze (Alien: Covenant) - 2017
20. (b) Alien Covenant Advent on Vimeo 2022 06 14 07 58 - 2017
21. Obcy 8. pasażer ''Nostromo'' (Alien) - 1979
22. Obcy decydujące starcie (Aliens) - 1986
22.5. (c) Aliens 1986 - Cocooned [Deleted Scene] - 1986
23. (d) Alien: Alone - 2019
24. (d) Alien: Harvest - 2019
25. (d) Alien: Specimen - 2019
26. (d) Alien: Ore - 2019
27. (d) Alien: Night Shift - 2019
28. (d) Alien: Containment - 2019
29. Obcy 3 (Alien 3) - 1992
30. Obcy przebudzenie (Alien Resurrection) - 1997

ocenił(a) film na 8
ubergirl

1. Prometeusz
2.Obcy - 8. pasażer "Nostromo"
3.Obcy - decydujące starcie
4.Obcy 3
5.Obcy: Przebudzenie

W Prometeuszu jest pokazane jak powstał Obcy -----UWAGA SPOILER------- :
... pod koniec filmu jak wykluwa sie matka z Obcego 2. To pierwszy osobnik Obcego wykluty z ciała potężnego Inżyniera po tym jak zaatakował go ten mackowaty wielki stwór i go zasymilował. Zresztą w Prometeuszu jest pokazane co sie stało na planecie na którą przybywa potem załoga z Obcy - 8. pasażer "Nostromo" i skąd sygnał i jakie miał rzeczywiste znaczenie. Oczywiście na planetę potem powraca znowu po latach Ripley z jeszcze inną załogą właśnie w 2 i tam poznajemy samice Alfa z końcówki Prometeusza. Moim zdaniem warto Prometeusza zapodać na początek bo Ridley Scott chciał dużo wyjaśnić i dać fanom większe uniwersum. Jestem za to Ridleyowi wdzięczny po mi sie Prometeusz bardzo podobał, choć ma mnóstwo przeciwników. Prometeusz, Obcy - 8. pasażer "Nostromo" i Obcy - decydujące starcie to najlepsze części serii, 3 i 4 są dużo gorsze.

ocenił(a) film na 10
SlimShady85

No f'ucking way !!!! żaden szanujący się fan aliena nie postawi tej profanacji jaką jest prometeusz na jednej półce w swojej kolekcji , nawet koło czwórki wstyd to postawić którą osobiscie uznałem za słabą zanim zobaczyłem tego pożal sie boże prometeusza , nie polecam widzom zaczynać od tego tytułu bo stracicicie ochote na ogladanie pozostałych ktore naprawde są wartościowe , można obejrzeć w przerwie miedzy meczami na podgladzie w ramach ciekawostki ;)

użytkownik usunięty
ROBERTHUNT

Mi Prometeusz podobał się bardzo i uważam, że wnosi do kanonu Alien, który nie jest niestety do końca koherentny, bardzo dużo.

ocenił(a) film na 10

Jeśli naprawde uważasz że prometeusz jest, jak to nazwałeś "koherentny" w porównaniu z alien to ekwiwalentnie gratuluje wykształcenia i paralelnie współczuje braku gustu ;)

użytkownik usunięty
ROBERTHUNT

Tobie za to gratuluję umiejętności czytania ze zrozumieniem na poziomie egzaminu przedszkolnego. Nie rozumiem tylko, co ma moje wykształcenie do tego czy lubię dany film czy nie, ale być może znów znajdziesz na synonimy.pl jakieś mądre, długie słowo, którego znaczenia nie za bardzo rozumiesz lub nie potrafisz użyć go w odpowiednim kontekście - to na pewno wiele rozjaśni.

ocenił(a) film na 10

To prawda, przyznaje racje. Ja również jestem zwolennikiem prowadzenia dyskusji opartej na argumentach, nie sarkaźmie czy z d....y wziętych synonimach . Wiec co do prometeusza to, zawsze staralem sie oceniać filmy też pod kątem oczekiwań (w sensie , debiutujący reżyser, mały budżet, innowacyjny pomysł który nie do końca wypalił = ok można dać wyższą ocenę)
prometeusz miał wszystko czego potrzebował a wyszło co wyszło. Nie zgodzę sie z Tobą że wnosi coś do kanonu gdyż wg mnie własnie stara się odciąć od uniwersum aliena jednocześnie żerując na jego popularności. Stad moje rozdrażnienie tym filmem , ale każdy ma prawo do własnego zdania. pozdro

ROBERTHUNT

Tez się zgadzam, ze Prometeusz nie powinien koło Obcego nawet stać. To nieporozumienie. Ale nie godzę się też na obrażania drugiego człowieka, tylko dlatego, że ma inne zdanie.

ocenił(a) film na 10
IzaJa

Fajnie super , dziękuje za zwrócenie uwagi , tylko jakbyś tak jeszcze mogła mi napisać w którym momencie (najlepiej zwrot akapit ja tutaj kogoś obraziłem) to już wogóle będe Tobie dozgonnie wdzięczny...

ROBERTHUNT

"ekwiwalentnie gratuluje wykształcenia i paralelnie współczuje braku gustu". Po co tak piszesz? O gustach się nie dyskutuje. Poza tym gust czy filmowa wrażliwość nie ma nic wspólnego z wykształceniem. I odwrotnie.

ocenił(a) film na 10
IzaJa

Miło iż zgadzasz się z tym że Prometeusz koło Obcego nie powinien nawet stać . co do reszty dyskusji, to ,mineły cztery lata i czuję się troche jak Ellen Ripley znaleziona w kosmosie i wybudzona z hibernacji....;)

ROBERTHUNT

Minęło 7 lat... i popatrz , co dalej sądzisz w tej kwestii ?

ocenił(a) film na 10
PsCukier

No właśnie , mineło 7 lat i dalej uważam że film "prometeusz" to nieporozumienie...

ocenił(a) film na 8
ROBERTHUNT

Mów człowieku za siebie. Nie pajacuj...

ocenił(a) film na 10
kadamii

to nie jest pajacowanie tylko stwierdzenie faktów, prometeusz jest słaby ;)

ocenił(a) film na 9
ROBERTHUNT

Równie dobrze można powiedzieć: "to nie pajacowanie tylko stwierdzenie faktów, kolor niebieski jest ładny"...

ocenił(a) film na 10
Greggoryus

zabiłeś mnie swoim "porównaniem" , i teraz nie żyje...

ROBERTHUNT

dobra goścu udajesz jakiegoś geniusza używasz zwrotów wielce mądrych a jesteś gbór arogancki idź poszukać ego w gwiazdach gdzieś na orbicie bo ci uciekło i ogarnij sie ile ty masz lat

ocenił(a) film na 10
metin251

Ulżyło ci ?

ocenił(a) film na 7
ROBERTHUNT

Ja jestem szanującym się fanem i dla mnie istnieje tylko pierwszy Obcy, Prometeusz i Obcy:Przymierze. Reszta to już nie to i dla mnie to nie istnieje w sadze Alien... Cameron obdarł obcego z tajemniczości robiąc z niego zwykłe zwierzę. Trójka to tylko nieudolna próba zrobienia horroru jak jedynka a czwórka to już w ogóle denny slasher. Za to Ridley Scott próbuje wydobyć z tego uniwersum coś więcej niż tylko naparzankę.

ocenił(a) film na 10
SlimShady85

Naprawdę ciekawie to opisałeś.Końcówka Prometeusza dobitnie pokazuje jak powstał obcy.Sam film naprawdę bardzo dobry a mogłbyć jeszcze lepszy....

SlimShady85

Slim Shady i Mackal czy wy ogaladaliscie ten film dokladnie ? urywek na koncu nie pokazuje jak powtsal obcy tylko jeszcze bardziej wszystko gmatwa ze soba. dokladnie w 29 minucie filmu gdy wszyscy wchodza do komnaty jedne z naukowcow kieruje latarke na scine ktora ma co... malowidlo czy jak to nazwac obcego mozna odrazu poznac po dlugiej glowie obcego . Jesli czytaliscie inne fora i np IMdB duzo osob tam wlasnie mowi to samo .Ogolnie mowiac riddley troszke namieszal jakby niepatzrec co nie

ocenił(a) film na 10
ubergirl

Może część 1 , 2 , 3 i 4-ta.

Krzychu_800

Niestety nie. kiedy mamy wszystkie filmy razem to tak raczej nie wygląda ponieważ trylogia nie jest prowadzona do przodu tylko są prologi itp dlatego pytanie zostało zadane odnośnie kolejności części by móc cieszyć sie fabułą oraz innymi smaczkami typu odnośniki

ubergirl

Prometeusz obcy przymierze obcy 8 pasażer nostromu obcy decydujące starcie obcy 3 obcy przebudzenie

rick_Sanchez_pl

Filmu takiej kolejności - ( 0 ) Predator
( 1 ) Predators
( 2 ) Predator
( 3 ) Predators - nowej generacji
( 1 ) Alien vs predator
( 2 ) Alien vs predador
( 0 ) Prometeusz
( 1 ) Obcy przymierze
( 2 ) Obcy - 8. pasażer "nostromo"
( 3 ) Obcy - decydujące starcie
( 4 ) Obcy 3
( 5 ) Obcy przebudzenie

Avatar1969

Predator 1987
Predator 2 1990
Obcy Kontra Predator 2004
Obcy Kontra Predator 2 2007
Predators 2010
Predator 2018
Blade Runner 1982
Blade Runner 2017
Prometeusz 2012
Obcy Przymierze 2017
Obcy - 8. pasażer "nostromo" 1979
Obcy decydujące starcie 1986
Obcy 3 1992
Obcy przebudzenie 1997

Blade Runner To te samo uniwersum
:D nie ma żadnego powiązania z obcymi itp lecz tak sobie wymyślił Ridley Scott

ubergirl

1. Obcy - Ósmy pasażer Nostromo (1979)
2. Obcy - Decydujące starcie (1986)
3. Obcy - 3 (1992)
4. Obcy - Przebudzenie (1997)
5. Obcy kontra Predator (2004)
6. Obcy kontra Predator 2 (2007)
7. Prometeusz (2012)
8. Obcy - Przymierze (2017)

emes1973

Po co podajesz bezsensowną kolejność względem roku powstania filmu?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones